Liczne badania wykazują, że ruminacje są podstawowym elementem depresji. Stale rozmyślając o swoich problemach dłużej pozostajesz przygnębiony i skupiasz się tylko na negatywnych aspektach danej sprawy. Przyjrzyj się bliżej swojemu sposobowi myślenia. Zawsze warto być świadomym siebie. Pamiętaj, że ruminacje są utrwalonym nawykiem, można go zmienić i pokonać.

Do czego prowadzi ruminowanie

 • skupiamy się tylko na negatywnych aspektach danej sprawy;
 • stale zadajemy sobie pytania, na które nie znajdziemy odpowiedzi i nie zmienimy emocji, biegu wydarzeń, które miały miejsce a to nasila nasze wątpliwości;
 • stale narzekamy na siebie, innych lub na coś, czego nie można zmienić;
 • blokujemy się/nie podejmujemy działań, bo czujemy się uwięzieni we własnej głowie;
 • nasila/wyolbrzymia nasze poczucie bezsilności;
 • ”mieląc” w głowie tą samą sytuację w kółko, zaczynamy czuć się coraz bardziej bezradni, nie widząc wyjścia z problemu w którym się znaleźliśmy;
 • wpadamy w nawyk, przez co ruminowanie wybierane jest przez nas odruchowo jako strategia (wpadamy w pętlę ruminacji) i nie wierzymy, że można inaczej.

Co możesz próbować robić, aby przestać ruminować

Zdaj sobie sprawę z tego, że stosujesz tą szkodliwą strategię! (gdy tylko zorientujesz się, że ruminujesz staraj się mówić sobie STOP, nie pozwól, aby ta strategia kierowała tobą i twoim myśleniem, warto odzyskać kontrolę).

 • Toleruj niepewność (nie wszystko jest w życiu czarno białe).
 • Zaakceptuj własną ambiwalencję (akceptuj to, że jak każdy możesz mieć „mieszane uczucia”, wobec wydarzeń, osób, decyzji).
 • Akceptuj rzeczywistość taką jaka jest (nie obwiniając siebie i innych).
 • Nie szukaj na siłę sensu w doświadczeniach z przeszłości (im bardziej będziesz żył własnym życiem i skupiał się na realizacji zamierzonych celów tym mniejsze znaczenie będzie miała przeszłość).
 • Zdefiniuj na nowo problem, który chcesz rozwiązać (pozwól sobie działać, nakieruj się na teraźniejszość i przyszłość).
 • Ustal limit czasu (daj sobie 5 minut na nadmierne rozmyślanie o przeszłości, ale ani chwili dłużej; sam określ kiedy i czy w ogóle chcesz ruminować).
 • Przekieruj uwagę/zajmij się inną czynnością, aby przestać ruminować i przekonaj się, że zajęcie uwagi czymś innym może przerwać pętlę ruminowania.
 • Mindfulness[*] (bądź tu i teraz, buduj dystans do pojawiających się myśli, akceptuj je).

Uświadom sobie co tracisz przez ciągłe „przeżuwanie” przeszłości i zapytaj siebie czy tak chcesz dalej żyć?

(za: Dominika Pluskiewicz, źródło: psycholog.pluskiewicz.pl)

Najgorszą formą są koruminacje, czyli wspólne rozpamiętywanie przeżyć i ustawiczne rozmawianie o problemach, które są wynikiem – wspólnych dla dwóch (i/lub więcej) osób – traumatycznego zdarzenia. Gdyż każda z tych osób mogła inaczej je ocenić, indywidualnie tj. odmiennie niż ktokolwiek inny na nie zaregować, a przede wszystkim przeżyć. Natomiast jeszcze gorzej jest wówczas, gdy dwie osoby rozpamiętują problem opierając się na przeżyciu w ich przekonaniu takich samych zdarzeń – bez zrozumienia, iż pomimo, że były „takie same”, były (chociażby na miejsce, czas, uczestniczące w nim osoby i inne okoliczności) całkowicie odmienne.

*****

[*] Mindfulness lub uważność – proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. (źródło: pl.wikipedia.org)

 

Jeżeli pozwolimy, by na nasze szczęście, poczucie zadowolenia i tego, że jesteśmy zdolni miały wpływ inne osoby, nie zostaniemy zdominowani przez nasze własne braki. […] Niskie poczucie własnej wartości może przełożyć się na brak pewności siebie, które ma na nas wpływ na wszystkich dziedzinach naszego życia. Może prowadzić nawet do konfliktów, nadmiernego poczucia winy i pomylonych pomysłów, które sprawiają, że wątpimy we wszystko i wszystkich. (krokdozdrowia.com)

 

Close Menu

Zamówienie pakietu EXTRA


WYBIERAM PAKIET EXTRA - 900 PLN / ROK


Zamówienie pakietu PREMIUM


WYBIERAM PAKIET PREMIUM - 750 PLN / ROK


Zamówienie pakietu SUPER


WYBIERAM PAKIET SUPER - 600 PLN / ROK


Zamówienie pakietu STANDARD


WYBIERAM PAKIET STANDARD - 450 PLN / ROK


Zamówienie pakietu BASIC


WYBIERAM PAKIET BASIC - 300 PLN / ROK